Staff Directory/Websites
CARMEN AGUILAR
Teacher
CARYSSA AGUIRRE
English Language Arts (ELA): English II, Wrestling Coach
AFSHEEN ALI
Special Education Teacher
BROOKE ANDERSON, LCSW
School-Based Therapist
JEFF ANTOON
Social Studies: AP Government / Model UN, Economics
BENJAMIN ARMENI
Teacher
DAVID BARKLEY
English Teacher, Volleyball Coach
TOM BARTLETT
Special Education: Social Studies
VICKIE BENSON
Teacher, Head Girls Basketball Coach
EMILY BIEN
Administrative Assistant to the Athletic Director
JOCELYN BIXLER
Math: BC Calculus AP; Math Department Chair
JT BLAIR
Social Studies: US History, Head Baseball Coach, Football Coach
ZACHARY BOBROWSKI
BRYNN BOSTON
Special Education Teacher, Girls Swim Coach
CATY BRODERICK, M.Ed.
School Counselor, Students with Last Names C-F
KATIE BRYANT, LCSW-S
School-Based Therapist
ANNE BUCHTA
Assistive Technology Coordinator
THELMA BUCKLIN
Braillist
ALEX BUDKE
Social Studies, Head Baseball Coach, Football Coach
RAEF BYERS
Math Teacher, Honors Geometry, AP Stats
JON CALLAWAY
Special Education: Behavior Support
JESSICA CAMPBELL
Occupational Therapist
NATALIE CANNON
District World Languages Chair; Latin & Senior English
JANICE CARRILLO
Special Education Science Collaborative Teacher & Study Skills
DARCI CARRUTHERS
DAEP, Head Girls Soccer Coach, Head Boys Water Polo Coach
ELIZABETH CARTER
Math, Athletics, Softball Coach, Volleyball Coach
CARMINE CASTALDO, M.Ed.
School Counselor, Students with Last Names A-B, X-Z
DAVID CHANDLER
AP Psychology, Head Boys & Girls XC Coach, Boys Track Coach
KAREN CHONG
Math: AP Statistics & Stats 2: BAPS
LIAM CLARK, LAT, ATC
Graduate Assistant Athletic Trainer
ALEXANDRA COLLINS
Special Education Teacher
AMBER COLLINS
PAUL COOLEY
Assistant Principal, Last Names: Q-S
SHERRY CRAWFORD
Assistant Principal, Last Names: A-B, W-Z
LEXI CUNNINGHAM
Math: Algebra 2, Girls Basketball Coach, Girls Track Coach
KATHERINE DARILEK
Special Education: Collaborative Teacher
LAURA DAVIS
Data Processor/Skyward
DIANE DEALY
Executive Asst. to the Principal
DENISE DEMARTINO
Science: Chemistry, Department Chair
HOLLIE DESCHENEAUX
Speech Language Pathologist
DAVID DILLING
Behavior Support Teacher
ALICIA DINGER
Teacher
DEEPIKA DIWAN
Teacher
CAITLYN DONAHUE
Teacher, Volleyball Coach, Tennis Coach
ADRIANE DORSEY
Special Education Coordinator for WHS
COLIN DRINKARD, MS, LAT, ATC
Associate Athletic Trainer
BLAKE DUNHAM
Special Education Teacher, Football Coach, Girls Soccer Coach
JOY EICKHOFF
Reading Improvement; Dyslexia Practitioner
MICHAEL ESSAD
Technical Theater Teacher & Technical Director
CADIE EVANS
Athletics Admin Assistant/Bookkeeper
EVAN FOXWORTH
World History, Head Boys Soccer Coach
HALEY GADDIS
Assistant Athletic Director for Women, Head Softball Coach
DARCIE GILDE
Digital Graphics & Animation, Video Game Design
VICTORIA GIOVENCO
Social Studies: World Geography, Cheer Coach
GARRICK GONZALES
Special Education Teacher, Boys Basketball Coach, Boys Track Coach
FLORENCIO GONZALEZ
Social Studies: World Geography, AP Human Geography; Social Studies Dept. Chair
TY GOTCHER
Social Studies: U.S. History, Football Coach, Girls Track Coach
RACHEL GREEN
Assistant Principal, Last Names: M-P
LANE GRIGG
Social Studies: Human Geography, Boys Golf Coach, Girls Track Coach
ISAAC GROMBACHER
Math: AP Calculus AB, Multivariable Calculus, & Linear Algebra
GLEN HAFLEY
Head Girls Track Coach
LAURA HANEMAN
Attendance
NATALIE HARMON
Social Studies: Economics, Government
KATIE HENSLE
Social Studies: US History, Intervention
NADINE HERBST
Instructional Coach STEM/ World Languages
JANNA HOLLEY
Counseling Administrative Assistant
AYREN HUSLIG
Orchestra
OLIVIA ISSEKS, M.A., PPS
School Counselor, Students with Last Names S-V
KERRIANNE JAIME
Teacher, Volleyball Coach, Girls Track Coach
JOCELYN JEFFREY
Special Education Teacher
TEIA JENSEN
Honors English 1 Teacher; Newspaper Adviser
JASON JONES
Football Coach, Powerlifting Coach, Boys Track Coach
CATHERINE KELLY
English Language Arts (ELA): Honors English I
JUDITH KIMLER
Bookkeeper
MARCY KIRK
Social Studies, Head Boys Swimming & Diving Coach
LINDA KREUTZ
SHELBY KROLL
Special Education: Collab English 3
TAYLOR LAPRAIRIE
Assistant Director of Bands
ALISON LEIFESTE
Special Education: English, Cheer Coach
MOIRA LONGINO
Language Arts: English II, Creative Writing, AP Art History
ROBERT LUCERO
Social Studies: World History, Head Basketball Coach
ERIC LUGO
Health/PE Teacher, Softball Coach, XC Coach
CHRISTINA LUIKART
School Psychologist
JON LUKE
Social Studies: Personal Financial Lit. & Economics, Football Coach, Wrestling Coach
SUSANNA MCCONNELL
Social Studies, AP Macro & Micro Economics
CALLIE MCDONALD
Special Education Teacher
DAVID MCGHEE
Social Studies: US History, Baseball Coach, Football Coach
NATHAN MCKAY
Math: AP Calculus AB, Diving Coach
MICHAEL MCKELVY
Math, Football Coach, Girls Track Coach
KAREN MONTGOMERY
Counseling Administrative Assistant
PATRICK MOUND
Social Studies: US History Teacher, Girls Basketball Coach, Water Polo Coach
SARA MULLINS
English: AP Literature & Composition, AP Capstone: Seminar
KATHLEEN MURPHY
English Language Arts (ELA): English I, Assistant Speech & Debate Coach
BETSY MURRAY
Educational Diagnostician
CALE NANNY
Math: Honors Algebra 1, Football Coach, Baseball Coach
TONIA NEAL
JEFFREY NIXON
INCubator, Cheerleading Head Cheer
CALLAN NOKES
Athletic Director for Boys, Social Studies: World Geography
TERI OCHOA, M.Ed.
School Counselor, Students with Last Names KJ-M
PATRICK O'HARRA
Social Studies: Government, Head Wrestling Coach
LAURA OSBORN
Occupational Therapist
DAVID PASCHALL
The Learning Center, Social Studies
JILLIAN PETERSON-MARISCAL
Special Education Teacher
SIERRA PLESUK
Special Education: Collaborative & Modified Geometry Teacher
JOHN POLANCO
Science: Biology, Boys Basketball Coach
LEAH POLDRACK
Special Education: Life Skills
DAVID POOLE
Director of Westlake Community Performing Arts Center
MARIBEL POSAS
NGC Café Manager, Westlake HS
PATRICK PRUITT
Social Studies, Girls Golf Head Coach, Football Coach
STEVE RAMSEY
Principal, Westlake High School
HANNAH RAUCH
Child Development, Interior Design & Architecture
LAURA RENDON
Registrar
NANCY ROCHA
CTE Health Science, Boys Swimming & Diving Coach
KIRK ROGERS
PE, Football Coach, Boys Track Coach
RACHEL ROMANS
MICHAEL ROME
Teacher, Boys Golf Coach
CASEY RYAN
Assistant Principal, Last Names: C-G
MIGUEL SAENZ
Teacher, Head Volleyball Coach
KENZIE SANCHEZ
Math: PreAP Algebra II, AP Statistics
LISA SAUNDERS, M.Ed.
Lead School Counselor, Students with Last Names W
JEFF SAVAGE
Epicure Academy - Culinary Arts, Food Preparation and Nutrition, Head Tennis Coach
SCOUT SCHULTZ, MS, LAT, ATC
Associate Athletic Trainer
BRYAN SHIPPEY
Assistant Principal, Last Names T-V
MELISSA SKINNER-SMITH
Front Office
COLIN SLATTERY
Social Studies: AP U.S. History; Ancient Civilizations, XC Coach, Soccer Coach
ED SNOUFFER
Performing Arts: Choir Head Director
ALISON SOELTER
Computer Science, Head Girls Swimming & Diving Coach
ALISON STRELITZ
Language Arts: English I, Yearbook
CASEY SUCHKO
Social Studies: World History;, World Languages: French
KERRY TAYLOR
Director of Fine Arts, Director of Bands
RALEIGH TAYLOR
Fine Arts Administrative Assistant
ILLIEN THAMER
Special Education Support Teacher
REBECCA THOMAS
Fine Arts: Art I, Ceramics, Sculpture, 3D Design
SUSAN THORESEN
Front Office
JACOB TROUBLEFIELD
Special Education Aide
HANNAH TUMLINSON
English Language Arts (ELA)
MARCELA URIBE
TYLER VAIL
Social Studies: US History Teacher, Baseball Coach, Football Coach
JASON VAN METER
Student Support: Interventionist
LACEY VICTOR
Assistant Principal, Last Names: H-L
ALYSSA WALKER
Business Information Management, Girls Soccer Coach, XC Coach
BROCK WALKER
Social Studies: World History, Football Coach, Boys Track Coach
CODY WATKINS, M.Ed, LAT, ATC
Head Athletic Trainer
LACIE WEILBACHER
Science: SPED Collab Biology/Physics, Girls Basketball Coach, Girls Track Coach
DUSTIN WEISINGER
Social Studies: World History, Football Coach, Girls Track Coach
AMANDA WEISMAN
Teacher
PAIGE WEISS
Special Education: Life Skills Teacher
KRISTEN WILLIAMSON, M.Ed.
School Counselor, Students with Last Names G-Ki
MARIAM YAGHI, M.Ed.
School Counselor, Students with Last Names N-R
MEREDITH YANCHAK
Performing Arts: Theatre & Production
AMANDA YEAGER
Social Studies, Girls Track Coach, Volleyball Coach
ERIK YEAGER
Social Studies, Head Boys Track Coach, Football Coach
KEVIN YEOMAN
English as a Second Language (ESL)
REBECCA YERGER
TREY YOUNG
English III, Soccer, Boys Soccer Coach
JEFFREY ZAESKE
KRISTEN ZEPEDA
English Language Arts (ELA)