Westlake High School

Staff Directory/Websites

ALAN ABBE

World Languages: Latin

EMILY ADAMS

English

AMY ALLEN

Math: PreAP PreCalculus

JEFF ANTOON

Social Studies: Government, Economics

LISA ARRONGE

Counselor, Last Names Sb - Wilk

GINNY BADER

Speech Pathologist

ASHLEY BAKER

Career & Technical Education: Mentorship

CAITLIN BAKER

DALE BAKER

Fine Arts: Art - Electronic Media

JAMES BAKER

Language Arts: English I, Head Boys Soccer

TOM BARTLETT

Special Education: Social Studies

KELLYE BAUM

Special Education Teacher

MICHELE BENAGE

Language Arts: English

MEGAN BENAVIDEZ

Special Education Teacher

LEE BERGEN

Language Arts: English IV

LAURA BERGMAN

World Languages: French

PAT BETZNER

Career & Technical Education, Department Chair; Child Development; Nutrition; Architecture and Interior Design

JOCELYN BIXLER

Math: BC Calculus AP

TYLER BLACKSHIRE

Math: PreAP Geometry

JT BLAIR

Social Studies: US History, Baseball

PHIL BOUNDS

CATY BRODERICK

Counselor, Last Names C-F

JOHN BRYANT

Science

KATIE BRYANT

Counselor: Student Support

ANNE BUCHTA

THELMA BUCKLIN

Braillist

CHAD BURNETT

Assistant Principal, Last Names: A-B, W-Z

ISSAC BUSTAMANTES

World Languages: Spanish

JESSICA CAMPBELL

Occupational Therapist

NATALIE CANNON

Latin, English 1 Pre-AP, World Languages District Chair

LEE CARNES

Language Arts: English IV

KENT CARROLL

Math: Algebra II, Statistics

KRISTEN CARROLL

World Languages: German

DARCI CARRUTHERS

DAEP, Girl's Varsity Soccer

DAVID CHANDLER

World Geography

ANDRIA CHANEY

Science: Physics

KAREN CHONG

Math: PreAP Algebra II, AP Statistics

MICHELLE CLEMENTS

Social Studies: US History AP

JACKIE CLIFTON

Librarian

CATHY CLUCK

Social Studies: History AP

MATTHEW CODY

Social Studies, Coach

BOOMER COLLINS

World Geography

JORDAN CONNELL

English

PAUL COOLEY

Assistant Principal, Last Names: O-V

MARK COTHAM

World Languages: Spanish

ALBA COTO

Custodian

KYLE COWAN

Math: PreAP PreCalculus, Engineering

KATE CRAGOE

Special Education

MELINDA DARROW

Fine Arts: Art History

JEAN DAVIS

Science

LAURA DAVIS

Data Processor

DIANE DEALY

Executive Asst. to the Principal

DENISE DEMARTINO

Science: Chemistry, Department Chair

MICHELLE DERR

Principles of Health Science

CHERYL DICKENS

Student Support, DAEP

TODD DODGE

Director of Athletics

WHITNEY DONALDSON

Science: Chemistry

COLIN DRINKARD, MS, LAT, ATC

Head Girls Athletic Trainer

HOLLY DUDRICK

Front Office Reception

SARAH DUKES

Special Education: Behavior Support

JOY EICKHOFF

Reading Improvement; Dyslexia Practitioner

JOLENE ELLIS

LSSP

MICHAEL ESSAD

Technical Theater

LILIAN ETZEL

World History

TIMOTHY FAULKNER

Special Education: Math

ASHLEY FAVARON

Science: Physics

LEIGHANN FENTER

English

ANDREA FIFIELD

English Language Arts

DILLON FINAN

Educational Partner

DAMON FISKE

Safety Officer

CLARK FLATO

Science: Chemistry

ERIN FLOYD

Athletics, Science

CAROLYN FOOTE

Lead Librarian

CHRISTI FORD

Administrative Assistant

KESHIA FREDERICK

LVN

IAN FULLMER

Social Studies, World Geography

HALEY GADDIS

Assistant Athletic Director for Women, Head Softball Coach

ALEXANDER GARCIA

Social Studies: World History

AMY GARNER

Biology, Yoga

CRAIG GASLOW

Social Studies: AP World History & AP Human Geography

LAUREN GEHMAN

Science: Environmental Science, Student Council Sponsor

RENE GENSE

Athletics Bookkeeper

MELISSA GERHART

Physics; Engineering

DARCIE GILDE

Digital Graphics & Animation, Video Game Design

LESLEIGH GOLSON

English; Speech and Debate

GARRICK GONZALES

Special Education Teacher

FLORENCIO GONZALEZ

Social Studies: World Geography, AP Human Geography

JENN GOODNER

Performing Arts: Choir

LANE GRIGG

Social Studies: Human Geography

ISAAC GROMBACHER

Math: PreAP PreCalculus, AP Calculus AB

SUSAN GROMBACHER

World Languages: Spanish

SHANNON HADDON

CTE: Business Law; Principals of Business, Accounting, Financial Literacy

GLEN HAFLEY

Head XC, Head Girls Track Coach

LAURA HANEMAN

Language Arts: English I and II Modified

DAVID HANLEY

Special Education

CHRIS HANSON

Educational Partner

NATALIE HARMON

Social Studies: Economics, Government

LINDSEY HAUSMANN

Math: Geometry

KATHRYN HENSLE

Social Studies: US History

NADINE HERBST

Math: Geometry, PreAP Geometry, Dept. Chair

LINDA HOPSON

Journalism

HOLLY HUBBELL, RN

Nurse

MEREDITH HUEBNER

Language Arts: English

DEBORAH HUFF

Special Education: Executive Assistant

AYREN HUSLIG

Orchestra

JULIE JIMENO

World Languages: Spanish

LINDSAY JOE

Performing Arts: Dance

LISA JOHNSON

Educational Partner

SUSAN JOHNSON

Fine Arts, Drawing and Painting

ANN JONES

The Learning Center, English, Art

JASON JONES

PEGGY KATTERJOHN

Math

JUDITH KIMLER

Bookkeeper

SHELBY KROLL

Special Education: Math, Science, Social Studies

AMY LAM

Science: Biology

ROSE LAMENDOLA

Registrar

MARCI LARACUENTE

RACHEL LEADER

English Language Arts: English III AP

KAREN LEAR

Reception, Assistant Attendance

ALISON LEIFESTE

Special Education: English

TINGTING LI

World Languages, Chinese

GINGER LLOYD

Library Assistant

MOIRA LONGINO

Language Arts: English II, Creative Writing, AP Art History

REBECCA LOVITCH

American Sign Language (ASL)

ROBERT LUCERO

Social Studies: World History, Head Basketball Coach

ERIC LUGO

DEBORAH MACHICEK

Admin Asst to Asst Principals

ERIC MARTIN

Science: Biology

CORY MAXWELL

World History

SUSANNA MCCONNELL

Social Studies, AP Macro & Micro Economics

BILL MCDONALD

Math: PreAP Algebra II

ROSE MCGONAGILL

TA

CODY MCGUIRE

PE, Coach

EMILY MCINTYRE

Film

NATHAN MCKAY

Math: PreCalculus, PreAP PreCalculus, Algebra

PAULA MCKINNEY

Computer Science

KITTY MELLENBRUCH

Language Arts: English I

MARK MISAGE

Science: Physics

NANCY MISAGE

Science: Physics

JEFF MONTGOMERY

Language Arts: English

NORMAN MORGAN

Robotics

GAYLE MORRIS

Safety Officer

KRISSY MORROW

World Languages: Spanish

BRANDON MURDOCK

Social Studies: US History

BOB MURPHY

Science: Physics, IPC

STEVE NAVARRO

Head Boy's Swimming and Diving Coach

EMILY NEWTON

English Language Arts: English II PreAP

JEFFREY NIXON

Interactive Media, Cheerleading Head Coach

CALLAN NOKES

Assistant Athletic Director for Boys, Social Studies: World Geography

CHUCK NOWLAND

Language Arts: English III

MEGAN NYITRAY

Special Education Licensed Specialist in School Psychology (LSSP)

TERI OCHOA

Counselor, Last Names L - M

PATRICK O'HARRA

Social Studies: Government

MEGAN OLSEN

Language Arts: English II

LOIRA ORTIZ

World Languages: Spanish

ALEX OWEN

Special Education: Math, Tennis

LEAH PAGANO

Social Studies: World History

DAVID PASCHALL

The Learning Center, Social Studies

DOMINIC PASSOLANO

Special Education Teacher, Coach

ASHLEY PATTERSON

Math: Geometry, Girls Golf

JESSIE PENCO

US History

ANNA PESKIN

Teacher of Students with Visual Impairments

CHRISTINE PETERS

Math

KENNIE PETERSEN

Math

CALEB PHILLIPS

Language Arts: English

ANITA PIRANI

Computer Science

JOHN POLANCO

Science: Biology

LEAH POLDRACK

Special Education: Life Skills

DAVID POOLE

Director of Westlake Community Performing Arts Center

ANDREW POTTER

Performing Arts: Orchestra Director

ELIZABETH PRICE

Credit Recovery, MAPS

STEVE RAMSEY

Principal, Westlake High School

WILLIAM RAYO

Social Studies: Psychology, Research

DOUG RENSI

Math: Geometry

APRIL RICHARDSON

Science: Chemistry

CLAYTON RILEY

Math: Algebra II

KIM RILEY

Science: Anatomy and Physiology

LAURA RINGWOOD

Math: AP Statistics, Beyond Statistics

JANA ROBERTSON

Performing Arts: Band Director

KRISTY ROBINS

Language Arts: English III

ANNA RODRIGUEZ (SAENZ)

Performing Arts: Assistant Band Director

MELISSA ROHRBOUGH

Health Science

STEPHANIE ROSE

Science: Biology

KELLY ROSIER

Science: Chemistry

LYNN ROSIER

Computer Science

ROBERT ROWLAND

The Learning Center Counselor

CASEY RYAN

Assistant Principal, Last Names: C-F, K

TONY SALAZAR

Health, Asst. Head Football Coach, Defensive Coordinator

TYLER SAMMONS

Band

KENZIE SANCHEZ

Math: Algebra II, PreAP Algebra II

JANE ELLEN SANDERS

Attendance

HEIDI SAUER

Counselor, Last Names K, Lead Counselor

LISA SAUNDERS

Counselor, Last Names A-B & Will-Z

JEFF SAVAGE

Science

ALLISON SCACCO

Language Arts: English

JAMIE SCHROEDER

Counseling Administrative Assistant

TIM SCHULZ

Math: AB Calculus AP

JENNA SCOTT

Science: Chemistry

CYNTHIA SEFERIAN, RN

Nurse

KARLA SEPULVEDA

Math: PreAP Geometry

PENNY SHEPHARD

Special Education Teacher

BRYAN SHIPPEY

Assistant Principal, Last Names L-N

BRAD SMITH

Math: Multi/Linear, BC Calculus AP

LAUREN SMITH

Performing Arts: Dance

MARY ALLEN SMITH

Campus Special Education Coordinator for HCMS, WRMS

MAX SMITH

Math

ED SNOUFFER

Performing Arts: Choir Head Director

ALISON SOELTER

Computer Science, Head Girls Swim Coach

GARY STEIN

World Languages: ASL

LINDSEY STOKES

Business Incubator, Mentorship

ALY STRAHAN

Special Education: Science

JEFFREY STRANGE

Performing Arts: Technical Theatre

ALISON STRELITZ

Language Arts: English I, Yearbook

REBECKA STUCKY

Language Arts: English III, Dept. Chair

JULIE STURM

Spanish

CASEY SUCHKO

Social Studies: World History, French

ROBIN SUTTON

Special Education Teacher

KERRY TAYLOR

Director of Fine Arts, Director of Bands

LISA TAYLOR

Science: Engineering, AP Physics

RALEIGH TAYLOR

Fine Arts Administrative Assistant

VALERIE TAYLOR

Educational Partner

MARTHA THOMAS

Science: Chemistry

REBECCA THOMAS

Fine Arts: Art I, Ceramics

BETH THORNTON

Athletics Secretary

JOSEPH UHLER

Language Arts: English I, Speech and Debate

TRISHA UHLER

Counselor, Last Names N-Sa

JACKIE USELTON

Health Science

JASON VAN METER

Student Support: Interventionist

BRIAN VASEK

Social Studies: World History

ALLY VAUGHN

Science: Biology

ARMANDO VAZQUEZ

Math: Algebra, Boys Soccer

HECTOR VELAZQUEZ

World Languages, Spanish

LACEY VICTOR

Assistant Principal, Last Names: G-J

KAREN VINSON

KRISTINA WAIDHOFER

Student Support Counselor

CODY WATKINS, M.Ed, LAT, ATC

Head Athletic Trainer

YI WEI

World Languages: Chinese

DUSTIN WEISINGER

Social Studies: US History

MEGAN WHAM JOYCE

Language Arts: English

TODD WHITE

Science

CHRISTY WIBBELSMAN

Language Arts: English

BO WILKES

Math: Calculus, PreAP Algebra II, Basketball

KRISTEN WILLIAMSON

Counselor, Last Names G - J

RACHEL WILLIS

Special Education: MAPS

DOUG WILSON

The Learning Center, World History, US History

BOB WITOWSKI

Science: Physics

MARIAM YAGHI

Social Studies: World History; Teen Teaching

MEREDITH YANCHAK

Performing Arts: Theatre & Production

AMANDA YEAGER

Special Education: Social Studies

KEVIN YEOMAN

English as a Second Language (ESL)