Staff Directory/Websites

ALAN ABBE

World Languages: Latin

LAURIE ACKERMAN

Executive Asst. to the Principal

EMILY ADAMS

English

AMY ALLEN

Math: PreAP PreCalculus

LUISA ALONSO RICE

Spanish

CASSANDRA ANDERSON

Language Arts: English I, English II

JEFF ANTOON

Social Studies: Government, Economics

LISA ARRONGE

Counselor, Last Names Sb - Wilk

GINNY BADER

Speech Pathologist

ASHLEY BAKER

Career & Technical Education: Mentorship

DALE BAKER

Fine Arts: Art - Electronic Media

JAMES BAKER

Language Arts: English I, Head Boys Soccer, Assistant Football: V, JV

TOM BARTLETT

Special Education: Social Studies

MICHELE BENAGE

Language Arts: English I

AL BENNETT

Social Studies: World History, Head Volleyball Coach

LEE BERGEN

Language Arts: English IV

LAURA BERGMAN

World Languages: French

PAT BETZNER

Career & Technical Education, Department Chair; Child Development; Nutrition; Architecture and Interior Design

JOCELYN BIXLER

Math: BC Calculus AP

TYLER BLACKSHIRE

Math: PreAP Geometry, Varsity Football, Freshman Basketball

JT BLAIR

Social Studies: US History, Baseball

BERT BONNECARRERE

Social Studies: Government, Economics

CATY BRODERICK

Counselor, Last Names C-F

WILLIAM BROOKS

DEANNE BROWN

Language Arts: Photojournalism, Featherduster

JOHN BRYANT

Science

KATIE BRYANT

Counselor: Student Support

ANNE BUCHTA

CHAD BURNETT

Assistant Principal, Last Names: A-B, Will-Z

NATALIE CANNON

World Languages: Latin, Department Chair

LEE CARNES

Language Arts: English IV

KENT CARROLL

Math: Algebra II, Statistics

KRISTEN CARROLL

World Languages: German

DARCI CARRUTHERS

DAEP, Girl's Varsity Soccer

ANDRIA CHANEY

Science: Physics

KAREN CHONG

Math: PreAP Algebra II, AP Statistics

JACKIE CLIFTON

Librarian

CATHY CLUCK

Social Studies: US History, European History

THOMAS COLLINS

World Geography

JACKIE COMPEAN

Science: Biology

JORDAN CONNELL

English

PAUL COOLEY

Assistant Principal, Last Names: N-Wilk

ALBA COTO

KYLE COWAN

Math: PreAP PreCalculus, Engineering

KATE CRAGOE

Special Education

MICHELLE CROCKER

Language Arts: English IV, Capstone Seminar

CHERYLE CURTIS

MELINDA DARROW

Fine Arts: Art History

DAVID DAUGHERTY

Special Education, LSSP

LAURA DAVIS

Counseling Administrative Assistant

KARA DAWSON

Special Education: Behavior Support, Department Head

LYDIA DEATS

Special Education, LSSP

DENISE DEMARTINO

Science: Chemistry, Organic Chemistry, Department Chair

MICHELLE DERR

Athletic Trainer

JENNIFER DEWLEN

Data Processor, Chaps in Service

CHERYL DICKENS

Student Support, DAEP

TODD DODGE

Director of Athletics

NANCY DONALDSON

Special Education, English, Reading Improvement, Chinese 2

WHITNEY DONALDSON

Science: Chemistry

JEREMY DONALSON

Social Studies: Economics

HOLLY DUDRICK

Front Office Reception

SARAH DUKES

Special Education: Behavior Support

MELISSA DUPRE

Language Arts: English IV

MARGARET ELLIS

World Languages: Spanish

TRES ELLIS

Social Studies: Psychology, Teen Teaching II

MICHAEL ESSAD

Technical Theater

TIMOTHY FAULKNER

Special Education: Math

ASHLEY FAVARON

Science: Physics

LEIGHANN FENTER

English

RENEE FIELD

The Learning Center Coordinator, CTE

CLARK FLATO

Science: Chemistry

ERIN FLOYD

Athletics, Science

CAROLYN FOOTE

Lead Librarian

CHRISTI FORD

Administrative Assistant

IAN FULLMER

Social Studies, World Geography

HALEY GADDIS

Assistant Athletic Director for Women, Head Softball Coach

ALEXANDER GARCIA

Social Studies: World History

CRAIG GASLOW

Social Studies: World Geography, AP Human Geography

KASSIE GASSAWAY

Special Education: Career Pathways

LAUREN GEHMAN

Science: Environmental Science

MELISSA GERHART

Physics

DARCIE GILDE

Digital Graphics & Animation, Video Game Design

FLORENCIO GONZALEZ

Social Studies: World Geography

JENN GOODNER

Performing Arts: Choir

LANE GRIGG

Social Studies: Human Geography

ISAAC GROMBACHER

Math: PreAP PreCalculus, Math Models

SUSAN GROMBACHER

World Languages: Spanish

SHANNON HADDON

Special Education: Chemistry, Statistics, Peer Assistants

LAURA HANEMAN

Language Arts: English I and II Modified

CHRIS HANSON

Ed Tech

JESSICA HASTINGS

Counselor, Last Names N-Sa

KATHRYN HENSLE

Social Studies: US History

NADINE HERBST

Math: Geometry, PreAP Geometry, Dept. Chair

EDUARDO HINOJOSA ESPINOZA

Maintenance

KASEY HOLT

HOLLY HUBBELL, RN

Nurse

DEBORAH HUFF

Special Education: Executive Assistant

AYREN HUSLIG

BECKY HYINK

Math: Algebra I, PreAP Algebra I

JULIE JIMENO

World Languages: Spanish

LINDSAY JOE

Performing Arts: Dance

LISA JOHNSON

Ed Tech

SUSAN JOHNSON

Fine Arts, Drawing and Painting

JORDAN JOHNSTON

Social Studies: Psychology, Teen Teaching

ANN JONES

The Learning Center, English, Art

TIM JORDAN

Science: Physics

PEGGY KATTERJOHN

Math: PreCalculus

KAREN KROG

Special Education, Licensed Specialist in School Psychology (LSSP)

SHELBY KROLL

Special Education: Math, Science, Social Studies

DOUG KUHLMANN

Math: Algebra I

AMY LAM

Science: Biology

ROSE LAMENDOLA

Registrar

PJ LANTZY

Social Studies: US History

KAREN LEAR

Reception, Assistant Attendance

HUNTER LEEVES

Language Arts: English II, English III

ALISON LEIFESTE

Special Education: English

TINGTING LI

World Languages, Chinese

GINGER LLOYD

Library Assistant

MOIRA LONGINO

Language Arts: English II, Creative Writing, AP Art History

ROBERT LUCERO

Social Studies: World History, Head Basketball Coach

ERIC LUGO

DEBORAH MACHICEK

Admin Asst to Asst Principals

ERIC MARTIN

Science: Biology

SEAN MASSAR

Maintenance

TONY MCCLAIN

PE, Personal Fitness

SUSANNA MCCONNELL

Social Studies, AP Macro & Micro Economics

BILL MCDONALD

Math: PreAP Algebra II

BARBARA MCFARLAND

The Learning Center, Math, Psychology

EMILY MCINTYRE

Film

NATHAN MCKAY

Math: PreCalculus, PreAP PreCalculus

PAULA MCKINNEY

Computer Science, CS Principals

ANGUS MCLEOD

Social Studies: Economics, Macroeconomics, Microeconomics

DAVIS MCQUEEN

Special Education: Math, Science

KITTY MELLENBRUCH

Language Arts: English I

CRUZ MERINO

Maintenance

MARK MISAGE

Science: Physics

NANCY MISAGE

Science: Physics

KACY MITCHELL

Ed Tech

JEFF MONTGOMERY

Language Arts: English

JAMES MOORE

Language Arts: English II, English III

NORMAN MORGAN

Robotics

GAYLE MORRIS

LEE MUNN

BRANDON MURDOCK

Social Studies: US History

BOB MURPHY

Science: Physics, IPC

STEVE NAVARRO

Head Boy's Swimming and Diving Coach

CAROL NIEMANN

Counselor, Last Names A-B & Will-Z

JEFFREY NIXON

Interactive Media, Cheerleading Head Coach

CALLAN NOKES

Assistant Athletic Director for Men, Social Studies: World Geography

MARY NOLAN

Bookkeeper

CHUCK NOWLAND

Language Arts: English III

MEGAN NYITRAY

Special Education Licensed Specialist in School Psychology (LSSP)

TERI OCHOA

Counselor, Last Names L - M

PATRICK OHARRA

Social Studies: Government

MEGAN OLSEN

Language Arts: English II

DANIEL ORTEGA

LOIRA ORTIZ

World Languages: Spanish

ROGELIO ORTIZ

ALEX OWEN

Special Education: Math, Tennis

KATIE OWEN

Special Education: English

MAX OZER

Athletic Trainer

LEAH PAGANO

Social Studies: World History

DAVID PASCHALL

The Learning Center, Social Studies

ASHLEY PATTERSON

Math: Geometry, Girls Golf

MARTHA PEREA HUERTA

PABLO PEREZ GOMEZ

ANNA PESKIN

CALEB PHILLIPS

Language Arts: English II and IV

ANITA PIRANI

Computer Science

JOHN POLANCO

Science: Biology

LEAH POLDRACK

Special Education: Life Skills

DAVID POOLE

Director of Westlake Community Performing Arts Center

ANDREW POTTER

Performing Arts: Orchestra Director

ELIZABETH PRICE

Credit Recovery, MAPS

NOE RAMOS

STEVE RAMSEY

Principal, Westlake High School

WILLIAM RAYO

Social Studies: World History, US History

DOUG RENSI

Math: Geometry

VICTOR REYES

APRIL RICHARDSON

Science: Chemistry

RITA RICO

CHRISTA RIDDINGTON

Special Education: Behavior Support

CLAYTON RILEY

Math: Intensified Algebra, Algebra II

KIM RILEY

Science: Anatomy and Physiology, Tennis

LAURA RINGWOOD

Math: AP Statistics, Beyond Statistics

LAURO RIVERA

JAN ROBERTSON

Performing Arts: Band Director

KRISTY ROBINS

Language Arts: English III

ANNA RODRIGUEZ

Performing Arts: Assistant Band Director

MELISSA ROHRBOUGH

Health Science

ANA ROOKE

Counselor Administrative Assistant

ERIN ROOT

Special Education: Reading Improvement

KELLY ROSIER

Science: Chemistry

LYNN ROSIER

Computer Science

ROBERT ROWLAND

The Learning Center Counselor

CASEY RYAN

Assistant Principal, Last Names: C-K

DREW SAENZ

Performing Arts: Band Director

TONY SALAZAR

Health, Asst. Head Football Coach, Defensive Coordinator

MATTHEW SALDANA

KENZIE SANCHEZ

Math: Algebra II, PreAP Algebra II

JANE SANDERS

Attendance

HEIDI SAUER

Counselor, Last Names K, Lead Counselor

ALLISON SCACCO

Language Arts: English III & IV

TIM SCHULZ

Math: AB Calculus AP

JENNA SCOTT

Science: Chemistry

CYNTHIA SEFERIAN, RN

Nurse

KARLA SEPULVEDA

Math: PreAP Geometry

BRYAN SHIPPEY

Assistant Principal, Last Names L-M

STEVEN SIFNER

Performing Arts: Choir Assistant Director, AP Music Theory

BRAD SMITH

Math: Multi/Linear, BC Calculus AP

LAUREN SMITH

Performing Arts: Dance

MARY ALLEN SMITH

Campus Special Education Coordinator for HCMS, WRMS

MAX SMITH

Special Education: Geometry

ED SNOUFFER

Performing Arts: Choir Head Director

ALISON SOELTER

Computer Science, Head Girls Swim Coach

JOSE SORTO

ANNIE STANSEL

World Languages, Chinese

GARY STEIN

World Languages: ASL

LINDSEY STOKES

Special Education: Behavior Support

ALY STRAHAN

Special Education: Science

JEFFREY STRANGE

Performing Arts: Technical Theatre

ALISON STRELITZ

Language Arts: English I, Yearbook

REBECKA STUCKY

Language Arts: English III, Dept. Chair

KERRY TAYLOR

Director of Fine Arts, Director of Bands

RALEIGH TAYLOR

Fine Arts Administrative Assistant

VALERIE TAYLOR

Instructional Partner - Humanities

MARTHA THOMAS

Science: Chemistry

REBECCA THOMAS

Fine Arts: Art I, Ceramics

JOEL THOMPSON

Special Education

JULIO TOME

MARTHA TOME

JUAN TORRES

JOSEPH UHLER

Language Arts: English I, Speech and Debate

JACKIE USELTON

Health Science

JASON VANMETER

Student Support: Interventionist

BRIAN VASEK

Social Studies: World History

ARMANDO VAZQUEZ

Math: Algebra II, Boys Soccer

HECTOR VELAZQUEZ

World Languages, Spanish

LACEY VICTOR

Assistant Principal, Last Names: G-J

KAREN VINSON

KRISTINA WAIDHOFER

Student Support Counselor

DUSTIN WEISINGER

Social Studies: US History

MEGAN WHAM JOYCE

Language Arts: English I

ALLYSON WHITE

Science: Biology

CHRISTY WIBBELSMAN

Language Arts: English I & III

BO WILKES

Math: Calculus, PreAP Algebra II, Basketball

KRISTEN WILLIAMSON

Counselor, Last Names G - J

RACHEL WILLIS

Special Education: MAPS

DOUGLAS WILSON

The Learning Center, World History, US History

BOB WITOWSKI

Science: Physics

MARIAM YAGHI

Social Studies: World History

MEREDITH YANCHAK

Performing Arts: Theatre & Production

AMANDA YEAGER

Special Education: Social Studies

KEVIN YEOMAN

English as a Second Language (ESL)

ELIZABETH ZABAWA

World Languages, American Sign Language
Powered by Finalsite