Announcements‎ > ‎

State Latin Convention Results are AWESOME!

posted Apr 4, 2017, 8:07 AM by Whs Web

Westlake High School State Results

 

70 Westlake High School Latin Club participated in the Latin State Convention at Sandra Day OConnor High School in

San Antonio, TX on March 31-April 1 with over two thousand other Latin students

 

Overall Sweepstakes Points for Westlake: 489

 

Rank: 5th in State out of 54 schools, higher than all public and private Austin-area schools

 

The students, their levels, and their results:

 

Abbe, Kase

5

3rd Mythology, 2nd Certamen (alternate), 2nd Basketball, Maxima cum Laude Pentathlon

Alam, Layne

4

7th MythologyMaxima cum Laude Pentathlon

Alamela, Urvi

2

cum Laude Pentathlon

Alamela, Vikram

3

10th Sight Recitation, Maxima cum Laude Pentathlon

Ameel, Alexandra

5

3rd Creative Writing, 7th Poetry

Archer, Abbey

1

2nd Basketball, cum Laude Pentathlon

Arun, Abhinav

3

Maxima cum Laude Pentathlon

Baptiste, Rylee

2

2nd Volleyball

Barndollar, Mallory

4

7th Roman Daily Life, Magna cum Laude Pentathlon

Bauries, Brent

5

1st Large Catapult, Magna cum Laude Pentathlon

Bowerman, Connor

2

1st place Open Certamen (Intermediate), Summa cum Laude Pentathlon

Bowerman, Raden          5              1st    Latin Oratory, 2nd Decathlon, 2nd Play, 2nd Certamen (alternate), Maxima cum Laude

 

 

Pentathlon

Brewer, Hayden

3

cum Laude Pentathlon

Brewer, Holly

1

cum Laude Pentathlon

Burd, Nicholas

3

Maxima cum Laude Pentathlon

Carroll, Mary

1

9th Ancient Geography, cum Laude Pentathlon

Castillo, Emiliano

2

1st Reading Comprehension, 10th Dramatic Interpretation, Summa cum Laude

 

 

Pentathlon

Chen, Justin

3

cum Laude Pentathlon

Chiang, Katherine

3

8th Reading Comprehension Poetry, Maxima cum Laude Pentathlon

Claghorn, Cullen

4

7th Roman History, Maxima cum Laude Pentathlon

Claunch, Robert

4

9th Place Poster, Summa cum Laude Pentathlon

Corea, Jose

5

1st Dramatic Interpretation, 3rd Reading Comprehension Poetry, 2nd Play, Maxima cum

 

Criswell, Abby

 

4

Laude Pentathlon

5th Dramatic Interpretation, 5th Reading Comprehension Poetry, Summa cum

 

Davis, Gryfuth

 

4

Laude Pentathlon

5th Advanced Grammar, 2nd Play, 2nd Certamen, 7th Decathlon, Summa cum Laude

 

Dintzner, Ethan

 

3

Pentathlon

2nd Advanced Grammar, 7th Greek Derivatives, Place Open Certamen (Advanced),

 

Dintzner, Miles

 

2

Summa cum Laude Pentathlon

10th Greek Derivatives, 2nd Place Open Certamen (Intermediate), cum Laude Pentathlon

Dong, Tian

2

3rd Latin Literature, Summa cum Laude Pentathlon

Dukes, Caleb

4

6th Mottoes, 2nd Play, cum Laude Pentathlon

Dwyer, Cara

2

2nd Play, cum Laude Pentathlon

Farrell, Jude

Fei, Angela

Firme, Caroline

1

Vet.

5

1st 100 Meter Dash

1s Greek History, Magna cum Laude Pentathlon

1st Greek Derivatives, 2nd Classical Art, Maxima cum Laude Pentathlon


 

Fredell, Torrance

2

10th Greek Life & Literature, cum Laude Pentathlon

Getman, Luke

1

10th Vocabulary, cum Laude Pentathlon

Goldstein, Thomas

1

2nd Greek History, 7th Roman History, Summa cum Laude Pentathlon

Gorti, Meghana

2

cum Laude Pentathlon

Graves, Owen

5

1st Reading Comprehension Prose, 1st Advanced Grammar, Summa cum Laude

 

 

Pentathlon

He, Grant

4

4th Greek Derivatives, Summa cum Laude Pentathlon

Huang, George

3

6th Decathlon, 7th Roman History, Maxima cum Laude Pentathlon

Huff, Maxton

2

3rd Long Jump, 7th Costume, Summa cum Laude Pentathlon

Kessler, Alison

2

8th Mosaic, cum Laude Pentathlon

Keta, Shashwath

3

Magna cum Laude Pentathlon

Kumar, Nikolai

4

Maxima cum Laude Pentathlon

Lam, Shivani

2

Summa cum Laude Pentathlon

Li, Rachel

3

7th Latin Derivatives, Summa cum Laude Pentathlon

McNamara, Liam

2

Maxima cum Laude Pentathlon

McWhirter, Ethan

4

Summa cum Laude Pentathlon

Perry, Jack

4

Magna cum Laude Pentathlon

Pham, Anhton

3

3rd Place Open Certamen (Advanced), Magna cum Laude Pentathlon

Ploeger, Ben

3

Magna cum Laude Pentathlon

Pool, Matthew

1

2nd Basketball

Preston, Sarah

4

6th Classical Art, cum Laude Pentathlon

Rao, Sid

5

5th Roman History, 2nd Basketball

Ren, Jessie

5

2nd Watercolors or Pastels

Ringwood, Anna              4              4t Vocabulary, Summa cum Laude Pentathlon

Roush, Amy

5

3rd Vocabulary, 5th Latin Derivatives, Maxima cum Laude

 

 

Pentathlon

Selinidis, Gabriel

4

5th Latin Literature, Summa cum Laude Pentathlon

Selinidis, Malyn

5

1st Latin Literature, 4th Scrapbook, Magna cum Laude Pentathlon

Silvestro, Madeline

2

5th Sight Recitation, 2nd Play, Maxima cum Laude Pentathlon

Skudlarczyk, Anna Kay

2

2nd Volleyball

Smith, Jackson

1

2nd Basketball, cum Laude Pentathlon

Smith, Wyatt

2

2nd Basketball, cum Laude Pentathlon

So-Morris, Briana

4

6th Electronic Artwork, Maxima cum Laude Pentathlon

Sun, Lillian

4

2nd Latin Derivatives, Maxima cum Laude Pentathlon

York, Anthony

2

Magna cum Laude Pentathlon

Zakiyan, Nicole

2

Summa cum Laude Pentathlon

Zhang, Karen

3

4th Mottoes, 6th Reading Comprehension Prose, Maxima cum Laude Pentathlon

Zhou, Grace

3

1st Vocabulary, Maxima cum Laude Pentathlon

Zou, Isabella

3

4th Reading Comprehension Advanced Prose, Summa cum Laude Pentathlon

Zurovec, Alexia

2

2nd Classical Art

 

There were two High Point Winners, making the highest overall on their respective tests. They were:

 

Owen Graves Reading Comprehension Prose

 

Raden Bowerman Latin Oratory

 

Isabella Zou won election as 1st Vice-President to the Executive Board of the Texas State Junior Classical League

 

The Advanced Certamen, Basketball and Volleyball teams all won 2nd place

 

Congratulations to these hard-working Latin scholars!


Sweepstakes Points

 

 

 

 

848       Tom C. Clark

 

771       Northside Health Careers

 

679       J. Frank Dobie

 

674       Antonian

 

489       Westlake

 

429       Ronald Reagan

 

307       Clear Falls

 

258       LBJ / LASA (Austin)

 

238       St. Marks School of Texas

 

233       St. Andrews Episcopal (Austin)

Comments